Müşteri Hizmetleri 0242 999 16 28
Yaşlılarda Güncel Sağlık Sorunları ve Bakımı

Kongre Kitabevi | Yaşlılarda Güncel Sağlık Sorunları

Yaşlılarda Güncel Sağlık Sorunları ve Bakımı

9786054499670
Baskı Tarihi2013
ISBN9786054499670
Sayfa Sayısı350
Teslim Süresi3 Gün
YazarMustafa ALTINDİŞ
5 Bu ürün 616 kez incelendi.
165.00 TL
Kargo Bedava
Ürün BilgileriYorumlarSoru ve Cevap

ÖNSÖZ

 “Yaşlılarda Güncel Sağlık Sorunları ve Bakımı” kitabı, sağlık hizmetlerinin çok önemli bir yerinde duran ve toplumun yaşam kalitesi ile çok ilgili olan yaşlı bakım öğrencilerinin, yaşlı hizmetine gönül vermiş herkesin gerek öğrenim dönemleri ve gerekse çalışma hayatları boyunca gereksinim duydukları temel sağlık bilgileri, beslenme, eksersiz, travma ve düşmeler, bulaşıcı hastalıklar ve onlardan korunma, sağlıklı yaşlanma, evde bakım hizmetleri, aktif yaşlanma gibi konularda en güncel bilgileri içermeyi hedeflemiştir. Bölüm/konu seçimi ve ders içerikleri “Yaşlı bakım Programları” müfredatına uygun olarak tasarlanmış, huzurevi ve bakım evleri çalışanları da göz önüne alınarak çalışma hayatında gereksinim duyulan tüm pratik konulara da yer verilmesi planlanmıştır.

Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Bizim kültürümüz de bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Anne babaya,  yaşlılara saygı ve onlara nazik davranma prensipli bir anlayışın bireyleri olduğumuzu bilmek mutluluk verici, bunun devamını sağlamak için çalışmak ise yükümlülüğümüzdür. Büyüklerimiz, içinde yaşadığı ailenin/toplumun temel direğidir. Toplumların varlığı, yaşaması ve kaynaşmasında da yaşlıların yeri inkâr edilemez. Çocuklarımıza, büyüklerimize gösterilmesi gereken sevgi ve saygıyı çok iyi anlatıp, örnek olmalı, aradaki köprüyü daha da sağlamlaştırmalıyız. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız.

Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi de yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme olanaklarının onlara sunulmasıdır. Onların sağlık sorunlarını bilmek ve gelecekte oluşacak muhtemel problemleri azaltmaya çalışmak, bu konudaki bilgiyi artırmak ve paylaşmak geleceğimize yatırımdır. Bu kitabın amacına ulaşması ve geleceğimize hizmet etmesi için, muhataplarının yaşlı dostu olması, onların mutluluğu ve sağlığı için çabalayan bireyler haline gelmesi en büyük temennimizdir.

Katkılarından dolayı Dr Halil Er ve Müdürlüğünü yapmaktan onur duyduğum Meslek Yüksek Okulumuzun Yaşlı bakım program sorumlusu Öğretim Görevlisi Asuman Yılmazer’e, yaşlı dostu ve konusunun uzmanı tüm bölüm yazarı meslektaşlarıma, aileme ve tüm aşamalarında titiz çalışmaları ile kitabın elinize ulaşmasını sağlayan İstanbul Medikal Yayıncılık yönetim ve personeline içtenlikle teşekkür ederim.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun..
Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?