Müşteri Hizmetleri 0242 999 16 28
Tiroid Sitopatolojisi Raporlamasında Bethesda Sistemi

Tiroid Sitopatolojisi Raporlamasında Bethesda Sistemi

Tiroid Sitopatolojisi Raporlamasında Bethesda Sistemi

9786057578518
Baskı Tarihi2019
ÇevirmenDr. Sevgen Önder, Dr. İrem Onur
ISBN9786057578518
Sayfa Sayısı238
YazarSyed Z. Ali, Edmund S. Cibas
4 Bu ürün 0 kez incelendi.
120.00 TL
Kargo Bedava
zoom-icon
Ürün BilgileriYorumlarSoru ve Cevap

Bu atlas National Cancer Institute’ün (NCI) ev sahipliğini yaptığı ve Dr. Andrea Abati’nin organize ettiği ‘NCI Tiroid İnce İğne Aspirasyonu (İİA) Konferansı’nın ürünüdür. Bu konferansın hazırlıkları 18 ay öncesinden bir yürütücü kurulunun atanması ve bu amaca özel sürekli bir web sitesinin kurulması ile başladı. Toplantı 22 ve 23 Ekim 2007 tarihlerinde Bethesda, Maryland’de, Susan J. Mandel ve Edmund S. Cibas’ın moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıda terminoloji ve morfolojik kriterler ile ilgili tartışmalar ve sonuçlar Baloch ve ark.’ın (1,2) yayınlarında özetlendi ve bu atlasın iskeletini meydana getirdi.

Atlas “Nondiagnostik”, “Benign”, “Folliküler Neoplazi/Folliküler Neoplazi Şüphesi”, “Malignite Şüphesi” ve “Malign” genel kategorileri halinde düzenlenmiştir ve bu kategorilere ait Baloch ve ark. tarafından ortaya konulan tanımları ile morfolojik kriterleri içermektedir. Konferans katılımcılarının çoğunluğu bu atlasa da eklenen “önemi belirsiz atipi” kategorisinde hemfikir olmuştur (Bölüm 4)

Sitopatologların tiroid İİA yorumlarını ilgili klinisyene açık, net ve klinik olarak yararlı terminoloji ile iletmesi çok önemlidir. Biz burada kulanılan terminolojinin laboratuarların hizmet verdikleri kliniklerin ve hastaların gereksinimlerine göre modifiye edilebilecek esnek bir yapıya sahip olduğunu düşünüyoruz. Tarihsel olarak tiroid İİA terminolojisi laboratuarlar arasında değişkenlik göstermiş ve bazen karışıklığa yol açarak birden fazla kurumun veri paylaşımını olumsuz etkilemiştir.

Bu atlasa katkıda bulunan herkesin ortak dileği atlasın terminoloji komitesinin olağanüstü özet dökümanına değerli bir ek olmasıdır.

                                                                                                                                                                                                                     Baltimore, Dr, ABD Syed Z. Ali Boston, Dr, ABD Edmund S. Cibas

 

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun..
Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Copyright © 2020 kongrekitabevi.comSADECEWEB