Müşteri Hizmetleri 0242 999 16 28
Compact Disc ile Konuşma Odyometresi

Compact Disc Ile Konuşma Odyometresi

Compact Disc ile Konuşma Odyometresi

9786054949762
Baskı Tarihi2016
ISBN9786054949762
Sayfa Sayısı250
Teslim Süresi3 Gün
YazarFikret-Fulya YALÇINKAYA, Meral-Didem TÜRKYILMAZ, Gonca SENNAROĞLU
5 Bu ürün 686 kez incelendi.
300.00 TL
Kargo Bedava
Ürün BilgileriYorumlarSoru ve Cevap

Konuşma odyometresi, kişinin günlük hayatında fark edebildiği işitme şiddeti (eşik) ve konuşmaları ayırt etme yüzdesi hakkında bilgiler verir. Saf ses ile işitmenin değerlendirilmesi, işitmenin dış kulak, orta kulak, iç kulak, işitsel yollar ve beyne iletilip iletilmediğini gösterir. Saf ses işitme eşikleri testinde sinyal sesi verilerek 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 ve 8000 Hz’ler arasında her bir frekans için en düşük işitme eşikleri saptanır. Saf ses işitme eşik tayininde olduğu gibi, konuşma uyaranı için de bir eşik tespit edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde bugüne kadar, odyoloji kliniklerinde “Konuşmayı Alma Eşiği” ve “Konuşmayı Ayırdetme” testleri genellikle canlı ses kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca “Konuşmayı Alma Eşiği”nin test edilmesinde genellikle iki ve üç heceli kelimeler kullanılmıştır.

Bu çalışma: “Konuşmayı Alma Eşiği” ve “Konuşmayı Ayırdetme” testlerinin Compact diskle sunulması amacı ile hazırlanmıştır.

“Konuşmayı Alma Eşiği” testinde birleşik kelimeler (spondee), “Konuşmayı Ayırt Etme” testinde ise tek heceli kelimeler kullanılmıştır.

Ülkemizde, konuşma odyometresinde Compact diskle sunuma geçilmesi:

• Teste kelime listelerini söylerken sesin şiddeti, sesin tonu ve vurgusu gibi farklılıklardan kaynaklanan hataların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Bu durum test sonuçlarının güvenirliği açısından, Dünya standardına geçilmesi açısından önemlidir.

Türkiye’deki odyoloji kliniklerinde konuşma odyometresinin sunumunun canlı sesten compact diske geçilmesi dileği ile,

Başarılar dileriz.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun..
Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?