Müşteri Hizmetleri 0242 999 16 28
Beasley'in El Cerrahisi

Beasleyin El Cerrahisi

Beasley'in El Cerrahisi

9786054084401
YazarRobert W. BEASLEY
Baskı Tarihi2011
ÇevirmenMahmut KÖMÜRCÜ
ISBN9786054084401
Sayfa Sayısı529
Teslim Süresi3 Gün
5 Bu ürün 617 kez incelendi.
Ürün Bilgileri Yorumlar Soru ve Cevap

Bu kapsamlı ve el onarımı üzerine yazılmış olan bu kitap prensipleri ve yaklaşımları içermekte olup bana yıllar içerisinde el rahatsızlıklarına müdahalede yardımcı olmuş ve bir kaynak olmuştur. Bu kitap gerekçeli açıklama yapmakta ve bana faydası dokunan çok sayıda şekil sunmaktaydı. Bu kitabın amacı gündelik ve yatılı öğrencilere, el cerrahisi üzerine çalışanlara ve yardımcılarına kendilerine başkaları kendilerinden emin olmadan sorunlara karşısında donup kalıyorken güvenir ve bilgece sorunlara müdahale etmelerini sağlamaktır.

Tek bir yazar tarafından yazılmış kitaplar dahi cerrahi uygulamalarda ehil olamamıştır. Nihayetinde kontrollü bir çıraklık gerektirmektedirler fakat bu tarz iyi kitaplar üzerine çalışmalar hatalardan uzak kalarak sistemli bir problem çözme ve yaklaşım şekli geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Seçilmiş bir sıranın takip edilmesinin sebepleri anlaşılmalıdır ki böylece dahil edilen prensipler uygun ve mantıklı bir şekilde diğer durumlarada uygulanabilir. Tabiki eksternal fiksasyon yöntemleri ve mikrovasküler tekniklerde gelişmeler olmuştur ancak bu gelişmenin hızı sorunların karmaşıklığı ile uyumlu değildir. Temel noktalar küçük ve yavaş gelişmektedir.

Bana yardımı dokunan sınırlı sayıda teknik ile ilgili tecrübem bulunmaktadır. Bu kitap içerisine dahil edilmeyen diğer fikir ve cerrahi tekniklerin öneminin azaltmak istemiyorum ancak neredeyse hiçbiri tamamen yeni değildi ve ayrıca bu kitabın ansiklopedik bir kitap olmak gibi tercihi yoktur.

Bir nesilden diğerine geçişle birlikte esas meselelerin çoğunluğunun üstesinden gelinememiştir ve halen bu bilgiler günümüzün daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle onarıcı el cerrahisinin gelişimi ile ilgili kısa bir tarih sunumu önerilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde el cerrahisi nadir birkaç durum haricinde enfeksiyonun drenajı, kırık sabitlenmesi, amputasyon ve yaranın kapatılmasından oluşmaktaydı. Gelişmiş taşıma ve serbest kan transfüzyonlarının kullanımı ile İkinci Dünya Savaşı insanların kurtarılabildiği ancak çoğunlukla sakat olarak kaldığı bir savaş olmuştur. Savaş yaralanmalarının yaklaşık %25’i üst ekstremitelerin uzaklaştırılmasını gerektirecek ciddiyetteydi. Amerikalı bir general ve ortopedist olan Dr Norman Kirk sorunu net olarak görmüş ve duruma göre hareket etmiştir. İlk olarak genel cerrah plastik cerrah ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan bir yaklaşımla özelleşmiş birimlerin kurulumuna gereksinime dikkat çekmiştir. İkinci olarak yumuşak dokulara müdahalenin tedavinin sonuçlarında belirleyici öneme sahip olduğunu fark etmiştir. Bunlara göre el merkezlerini mevcuttaki plastik cerrahi servislerinde oluşturmuş gerektiğinde ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanınında dahil edilmesini belirtmiştir.

1. El Cerrahisine Giriş
2. El Cerrahisine Giriş
3. Yaralanmalarda Müdahale ve Tedavi Prensipleri
4. El Cerrahisinde Anestezi
5. Yumuşak Doku Yaralanmaları ve Yabancı Cisimler
6. Kimyasal, Soğuk ve Elektrik Yaralanmaları
7. Yumuşak Doku Replasmanı
8. Yanıklı Ellerin Sekonder Onarımı
9. El ve El-Bileğinin Radyolojik Değerlendirmeleri
10. Kırık İyileşmesinin Biyolojik Temelleri ve Tedavi İlkeleri
11. Distal Radius ve Distal Radioulnar Eklem Yaralanmaları
12. El Bileği Yaralanmaları
13. Başparmak ve Parmakların Kemiksel Yaralanmaları
14. Tendon Yaralanmaları
15. Sinir Yaralanmaları
16. Vasküler Sorunlar
17. Ekstremite Amputasyonları
18. Üst Ekstremite Protezleri
19. Başparmak Rekonstrüksiyonu ve Duyusal Ada Flepleri
20. Tendom Transferleri
21. Sinovit ve Tenosinovit
22. El ve El Bileğininin Artriti
23. Üst Ekstremite Ağrısı
24. Tekrarlayıcı Hareketlere Bağlı Kronik Bağ Doku İnflamatuar Hastalıkları
25. Üst Ekstremite Kompresyon Nöropatileri
26. Dupuytren Hastalığı
27. Tümör Cerrahisi
28. Üst Ekstremite Enfeksiyonları
29. Doğumsal Anomaliler
30. El Rehabilitasyonu

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun..
Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?