Müşteri Hizmetleri 0242 999 16 28
Acil Tıpta Karın Ağrısına Yaklaşım

Acil Tıpta Karın Ağrısına Yaklaşım

Acil Tıpta Karın Ağrısına Yaklaşım

9786257849098
YazarProf. Dr. Özgür Karcıoğlu
Baskı Tarihi2021
ISBN9786257849098
Sayfa Sayısı302
Teslim SüresiHemen teslim
5 Bu ürün 0 kez incelendi.
700.00 TL
Kargo Bedava
Ürün Bilgileri Yorumlar Soru ve Cevap


Ülkemizde sağlık hizmetleri son 25 yıldır acil tıp uzmanlığı ile birlikte yeni bir kulvara girmiştir. On yıllardır konuyla ilgili özel bir eğitim almadan göreve başlayan pratisyen hekim ve diğer uzmanlıktan hekimler eliyle yürütülen acil servis hizmetleri, 90’lardan itibaren önemli şekilde değişikliğe uğramıştır. 2000’lerde hızla artan acil tıp uzmanı sayısıyla ilçe devlet hastanelerine kadar acil tıp hizmetleri sürekli o klinikte çalışan ve işin eğitimini almış hekimler eliyle yürütüldüğünde eskiye göre fark topluma yansımıştır.
Acil tıp şu an ülkemizde en fazla eğitim etkinliği yapan klinik branştır. 1994’te yeni başlamış olan acil tıp uzmanlığı 2019 sonunda 4000 kişiye yakın adanmış, genç bir meslek grubu ile olgunlaşmaya devam etmektedir.
50’den fazla profesör, 100’den fazla doçent ile bilim ortamına belirgin katkıda bulunmuştur.
Acil Tıp bu 25 yıl içinde bebeklik, çocukluk dönemlerini geçip olgunluk dönemine girmektedir. H indeksi 20’nin üzerinde yazarları yetiştirmiş, yurtdışı nitelikli yayınlarda belirgin sıçramaya tanık olmuş, öğretim üyesi başına SCI kapsamında en fazla yayın yapan klinik branşlardan
biridir.
Acil tıp diğer klinikleri de değiştirmiştir. Artık akut karın ağrısında hemen’ analjezi gereksinimi tartışılmıyor, resüsitasyonda yenilikler acil tıbbın katkısı olmadan değerlendirilemiyor.
Kitaba gelince, genel anlamda karın ağrısı ve gastrointestinal hastalıklara yönelik bilgi veren batı dillerinden çevrilmiş veya dilimizde yazılmış birçok yapıt bulunmakla birlikte acil durumlara odaklanan, resüsitatif becerileri öne çıkaran, değişik mesleklerden bakım sağlayıcılara ortaklaştırılmış bir dil ile kolay okunur, pratik bilgi sunan kaynak yok gibidir. Bu kitap projesi bu eksikliğin görülmesi sonucu ortaya çıkmış ve ayrıntılı bir çalışma ile somutlamıştır.
Elinizdeki "Acil Tıpta Karın Ağrısına Yaklaşım” ilk baskısı acil serviste görülen GİS acilleri, muayene yöntem ve bulguları, ayırıcı tanılar, yapılması gereken incelemeler, görüntüleme özellikleri, yatış ve taburculuk endikasyonları gibi tanı ve tedaviye yönelik öz ve doğrudan pratiğe yönelik bilgi sunmak için tasarlanmıştır. Amacımız acil sağlık çalışanlarına
günlük pratiklerinde yardımcı olacak yararlı ve doğru bilgilere en kısa zamanda ulaşabilecekleri bir kaynak sağlamaktır. Bölümler yaşamı tehdit eden sorunların tanısı ve acil yönetimini vurgulamakta, bunun yanında seçilmiş özgül hastalıkların yönetimini tartışmaktadır. Konuların işlenişinde mutlaka görüntüleme örneklerine yer verilerek açıklamaya gidilmiştir.
Patofizyoloji tartışmaları ve uzmanlık düzeyinde ayrıntılı bilgi bu kitabın hedefi değildir. Konular olabildiğince özet ve pratiğe yönelik tutulmuştur.
Güncel kaynak ve yeni kılavuzlardan yararlanılmıştır. Kanıta dayalı tıp kapsamı içinde değerlendirme yapılmış, kanıt değeri yüksek güncel kaynaklardan öncelikle yararlanılmıştır.
Dileğim bu yapıtın, toplumumuzun sağlık hakkı kapsamında yüksek nitelikli sağlık hizmetine ayırımsız ulaşması için gecesini gündüzüne katan tüm acil tıp çalışanlarına yardımcı olmasıdır.
Tüm emeği geçenlere, özellikle bu süreçte bana sabırla katlanan eşim Gülşah’a, çocuklarımız Efe, Cansu ve Yağız’a teşekkürler.
Özgür Karcıoğlu

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun..
Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?